CZ     EN

fotografie / Dalibor Bednář / krajina / akty / lidé / města / příběhy....

... archív aktualit »

Pojetí výstavy „69“ náhodně vzniklé skupiny mladých, ale i starších autorů z Ostravska, vychází z dnes už málo používaného formátu svitkového negativu 6×9 cm a jeho odvozenin. Pořízené snímky nejsou zvětšeny, ale „pouze“ kopírovány na světlocitlivý fotografický papír v poměru 1:1. Vznikají tak kontaktní kopie. Odráží neutuchající touhu autorů pracovat „tradiční“ technikou fotografie metodou negativ – pozitiv, je to zkoumání vyjadřovacích schopností fotografie. Je v příkrém protikladu s proudem digitální smrště, jíž je i běžný divák přesycen. To u představované skupiny neplatí. V legendárním TV klubu poznáte jejich stůl. Mezi cigaretovým dýmem a sklenicemi Ostravaru vždy leží několik fotoaparátů a filmových svitků. Často je berou do ruky a zachycují okamžiky života. Nebo je potkáte toulat se ulicemi Ostravy. Vlastně spíše nepotkáte, prodírají se houštinami periférie města. Na představených snímcích však již nenacházíme angažovanou ekologickou tématiku devastované průmyslové krajiny Ostravska, známé z fotografické tvorby přelomu 70. a 80. let minulého století. Jednotliví autoři spíše hledají opuštěná místa s dávno zašlou slávou jako vnitřní sebepoznání svých pocitů. To vše umocněno používáním starých, snad až prehistorických fotoaparátů. Fotografie jen zdánlivě ukazuje povrch věcí a dějů. Je vždy reflexí autora, autoportrétem jeho duše reagující na okolní svět. Hra s minimálními kontaktními kopiemi umocňuje toto vnímání a nutí diváka k zastavení se u snímku, zklidnění a větší vnímavosti.
Vystavujícími autory jsou: Kateřina Machulková, Dalibor Bednář, Stanislav Boščík, Jan Hámal, Karel Macura, Tomáš Nevrlý, Petr Prejda, Martin Smékal, Ladislav Vavřík.
Představovaná výstava kontaktních fotografií „69“ vznikla především pro radost z tvorby autorů. Nechť je radostí i pro diváky. K vidění bude v kavárně Maryčka, NKP Hlubina v době 31.3. – 30.4.2017, vernisáž v pátek 31.3.2017 v 18,o­o hod.

/bor/

fotografie/Dalibo Bednář/krajina/akty/lidé/města/příběhy....
Dalibor Bednář, Spojná 192/17, 709 00 Ostrava - Nová Ves, Česká republika, tel. +420 602 531 763,